Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miejski Klub Sportowy Babia Góra Sucha Beskidzka

Wspierają nas

Historia Klubu

MiejskiKlub Sportowy "BABIA GÓRA" Sucha Beskidzka
 
Klub sportowy w Suchej powstał w 1918 roku. Dowodem tego są zachowane dokumenty, wspomnienia świadków. Jednym z materialnych dowodów jest najstarsza zachowana pieczęć klubu, legitymacja nr. 13 na, której została również przybita jak i inne pamiątki. Legitymację nr. 13 otrzymał w Marcin Mrugacz. Była to legitymacja zastępcza i jednoroczna.
 
Początki zorganizowanego sportu w Suchej były jak wszędzie trudne. Próbowano kopać i ćwiczyć wszędzie tym bardziej, iż wzorem dla suskich sportowców był prężnie działający TG Sokół. Dr Jan Paweł Gawlik wraz z nauczycielami suskimi Szymonem Gone-tem a później Józefem Rączkom oraz dr Michałem Żmigrodzkim bibliotekarzem zamkowym i Edwardem Drapellą zarządcą dóbr hr, Branickich zaangażowani w działalność Straży Ogniowej w Suchej jak i TG Sokół byli pionierami i działaczami sportowymi w już co bądź od ćwierć wieku miasteczku Sucha. Aktywnie w rozwój suskiego sportu włącza się od początku inteligencja, studenci i inżynierowie kolejowi.
 
Współpraca z Sokołem owocuje rozegraniem pierwszego międzymiastowego meczu piłki nożnej pomiędzy suskim klubem a TG Sokół Wadowice w 1918 roku. Po I wojnie światowej, w 1918-roku, pierwszym prezesem TG Sokół Wadowice został wybrany Michał Galski i on to był inicjatorem tego spotkania. Mecz odbył się na starym austriackim suskim targu zielnym. Zresztą nie było to tv tym czasie boisko klubowe ale jak już wspomniano plac targowy zajmowany często przez austriackie wojsko. Również i w następnych latach piłkarze suscy próbowali się tu z innymi drużynami. Władze miasta w osobie m. innymi burmistrza Henryka Bullmana jak i później dr Karola Spannbauera przychylnie patrzyli na rozwijający się już klub. W latach późniejszych władze klubu to Władysław Passendorfer -prezes, a sekretarzem był Marcin Mrugacz, który sam sobie podpisał wspomnianą legitymację. Naprzemian w zależności od możliwości, pogody i dostępu do terenu mecze rozgrywano na wolnych terenach czy to targowica, którą do tego celu samodzielnie wysprzątano czy to teren na resztkach za stacją kolej o wanad potokiem Stryszawka. Wydarzeniem szczególnie wśród młodzieży suskiej były rozgrywane mecze szczególnie w miesiącach wakacyjnych w niedzielne popołudnia w Suchej. Przychodziły tłumnie całe rodziny aby popatrzeć, tym bardziej iż, zaangażowani w ten sport były rodzinne pokolenia jak np. inż. leśnika Solika (syn grał a ojciec w bia­łych rękawiczkach i odświętnym ubraniu sędziował). Józef Boryczko Suski Chorąży Sokoli był tym, który nie tylko grał jako pomocnik w drużynie ale i organizował mecze z innymi szczególnie Sokoli­mi drużynami.
 
Przy akceptacji Henryka Bullmana, przygotowano teren na targu zielnym za suskim Sądem i w lipcu 1921 roku rozegrany został zwycięski mecz z drużyną amatorską z Makowa. Sportowcy suscy okazali się lepsi wygrywając 2: l. Mecze rozgrywano z TG Sokół Wadowice, TG Sokół Kęty, na małych Błoniach w Krakowie z drużyną "Juwenii", wyjeżdżano do Andrychowa i do Kalwarii. Rozgrywki odbywały się już wg harmonogramu. Klub posiadał już pierwszych sponsorów byli to kupcy żydowscy i suscy rzemieślnicy jak np. Jan Kulig. W listopadzie 1923 roku, zbiegło się to z włączeniem Suchej do powiatu Makowskiego, za zgodą właściciela gruntu suskiego hrabiego wydzierżawiono teren za suską parowozownią i zorganizowano własne boisko.
 
Cały okres międzywojenny kopano w piłkę rozgrywając mecze pomiędzy S.M.P „Babia Góra" a później nieco powstałym "Strzelcem" a jako trzecim z kolei klubem K.P.W.
 
Od początku "Babia Góra" cieszyła się największym w Suchej poważaniem bowiem mecze rozgrywała nawet zwycięskie w Kielcach, Zebrzydowicach, Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu. Był też czas kiedy dzierżyła hegemonię wśród klubów Podhalańskich zwyciężając nad drużynami Zakopanego i Nowego Targu. Przy wspomnianym klubie działają w tym czasie sekcje koszykówki męskiej, siatkówki męskiej i żeńskiej, lekkiej atletyki i strzelecka. W miesiącach zimowych członkowie Klubu w dużym zakresie uprawiali narciarstwo na bliskich i doskonałych terenach, łyżwiarstwo oraz ping-pong. Na Stawie Sokolim była trampolina.
 
Podczas okupacji działalność sportowa była zasadniczo zawieszona, jednak wielu byłych zawodników walczyło z okupantem w oddziałach partyzanckich i dywersyjnych. Za taką działalność np. były bramkarz Józef Gawlas został zamordowany w obozie koncentracyjnym.
 
Po wyzwoleniu wznowiono działalność Klubu, a patronat nad nim objęli bracia Rudolf i Edward Fortunowie. Jako właściciele fabryki wspomagali go nie tylko finansowo. Duży wkład wnieśli oni w budowę nowego stadionu sportowego.
 
Po wyzwoleniu na terenie miasta powstaje drugi klub pod nazwą Zrzeszenie Sportowe "Kolejarz". Po roku 1947 Babia Góra rozgrywała mecze o mistrzostwo Podhala dochodząc do finału, którym to finale w Nowym Sączu wygrała z KS. "Świt" zdobywając mistrzostwo Podhala. Prezesem Klubu był pracownik Klubu Józef Zajączek, który z wielką energią dążył do połączenia Klubów. W roku 1949 dochodzi do połączenia klubów i powstaje Kolejowy Klub Sportowy "Babia Góra" a patronat nad Klubem obejmuje Federacja "Kolejarz".
 
W tym czasie w Klubie działają sekcje: piłki nożnej, narciarskiej, piłki ręcznej, łucznicy, lekkiej atletyki i zapaśnicza. W latach 1948-49 ukończono budowę stadionu z płytą do piłki nożnej, bieżnia, skocznią rzutnią a w późniejszym okresie boiska asfaltowe do piłki ręcznej.
 
W latach 1950-60 drużyna piłki nożnej występowała z dobrymi wynikami w klasie B i A.
 
Ponadto brano udział w rozgrywkach o mistrzostwo Podhala oraz w meczach towarzyskich, a rekord zdobytych bramek w jednym sezonie wynosił 70-9.
 
 
 
Sezon 1981-82 zakończono awansem do klasy okręgowy PZPN Bielsko-Białą.
 
Klub wychował znanych zawodników takich jak: Edward Szklarczyk -wielokrotny mistrz Polski na 3000 m z przeszkodami, uczestnik Olimpiady w Tokio w 1964 roku, byt on również w późniejszym okresie wychowawcą młodzieży WKS "Wawel" Kraków. Andrzej Sztolf, mistrz Polski w skokach narciarskich uczestnik Olimpiady w Grenoble w 1968 roku. Maria Jasińska, Adela Pażdziora, Maria Pochopień, Joanna Danek, Malgorzta Habzda. Edward Miś, Franciszek Toczek, Leszek Rawło, Leszek Koza, Leszek Targosz, Lucyna Adamek, Zofia Bury. Anna Ignatowska, Irena Jzefiak, Anna Kadłuczka, Zofia Kujawa, Daniela Łaciak, Maria Miśkowiec. Anna Wójciga, Jan Banaś, Bronisław Fidelus, Adam Gryga, Maciej Ignatowski, Bartłomiej Kiełbus, Jan Kłapyta, Roman Wróbel, Marek Kołodziejczyk, Wojciech Fortuna to tylko niektórzy sportowcy z wielu jacy rozsławili Klub.
 
Dobre wyniki sportowe osiągnęła już od początku założenia sekcja łucznicza i piłki ręcznej a także zapaśnicza. Przełom lat 80-tych to dla Klubu KKS Babia Góra zarejestrowane dwie sekcje: piłki nożnej 3 drużyny i piłki ręcznej dwie. Rekreacyjnie uprawiany jest tenis ziemny na własnych kortach. W tym czasie w klubie zrzeszonych jest 114 zawodników czynnie uprawiających sport z czego: 57 w sekcji piłki ręcznej a 77 u sekcji piłki nożnej. Nie zarejestrowana sekcja tenisa liczyła 28 zawodników. W klubie zarejestrowanych było 287 członków wspierających wywodzących się z pracowników PKP, Klub posiada stadion sportowy zlokalizowany centralnym punkcie miasta, a składający się z głównej płyty, boiska piłkarskiego, płyty treningowej, płyty asfaltowej do gry w piłkę ręczną, bieżnie, l .a, oraz rzutnię dyskiem, kulą, skocznię w dal i do skoku wzwyż, kort tenisowy, 3 domki fińskie oraz zabudowania gospodarcze w których znajduje się miejsce na magazyny, funkcjonują szatnie z natryskiem.
 
Ostatnie sukcesy Klubu to sezon 1994/5 awans do Ligi Okręgowej Seniorów. Piłkarze przez 6 sezonów grali w Lidze Okręgowej. Sezon 2000/2001 pierwszy w historii awans seniorów do IV ligi, gdzie rozgrywali mecze także w sezonie 2002/2003. Niestety po dwóch latach zespół powraca do ligi okręgowej. 
 
Sezon 2000/2001 to także pierwszy w historii awans juniorów do małopolskiej Ligi Juniorów. Dzięki czemu młodzi suscy piłkarze mogli rywalizować z najlepszymi rówieśnikami w małopolsce, takimi jak np. juniorzy Wisły Kraków, Hutnika Kraków, Cracovii Kraków i innymi. Niestety suszanie nie byli w stanie zapewnić sobie utrzymania w tej lidze i po roku zostali zdegradowani.
 
Narciarze suscy zdobyli I Miejsce i Puchar Marszałka Województwa Małopolskiego w narciarstwie alpejskim w grupie młodzieżowej.
 
Wszystkie te sukcesy sportowe szczególnie w sekcji piłki nożnej to zasługa długofalowej pracy trenerów z młodzieżą i dziećmi w MKKS "Babia Góra". Szczególną postacią jest tu obecny honorowy Członek Klubu p. Stanisław Matejko. Po jego odejściu na emeryturę dalszym szkoleniem zajął się Henryk Sochacki, v-ce Prezes ds. Sportu. Obecnie działają sekcje: Piłka nożna, Narciarstwo, Kulturystyki: Trójbój Siłowy 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Źródło: opracowanie własne na podstawie Jerzy H. Harasimczyk "Przewodnik historyczny 1405-2005 Sucha Beskidzka"

Komentarze   

 
Szymon Zawadzki
0 #23 Szymon Zawadzki 2019-07-01 11:46
Cześć dzięki za wpis !
Cytować
 
 
memberxxl keskustelu
0 #22 memberxxl keskustelu 2019-02-21 11:54
If some one wishes expert view regarding blogging and
site-building then i suggest him/her to pay a visit this
web site, Keep up the pleasant work.
Cytować
 
 
Ania Gordon
0 #21 Ania Gordon 2019-01-15 14:00
Witam, nazywam się Ania Gordon i jestem profesorem. Zastanawiam
się jaki wpływ na ludzi ma artykuł pisan))
Cytować
 
 
DoreenJuicy
0 #20 DoreenJuicy 2018-11-28 06:09
Hello. I see that you don't update your blog too often. I
know that writing articles is boring and time consuming.

But did you know that there is a tool that allows you to create new posts using existing content
(from article directories or other websites from your niche)?
And it does it very well. The new articles are unique and pass the copyscape
test. Search in google and try: miftolo's tools
Cytować
 
 
BestRachelle
0 #19 BestRachelle 2018-11-19 17:33
I see you don't monetize your blog, don't waste your traffic, you can earn extra bucks every month.
You can use the best adsense alternative for any type of website (they approve all websites), for
more info simply search in gooogle: boorfe's tips monetize your website
Cytować
 
 
BestAllan
0 #18 BestAllan 2018-11-16 12:06
I see you don't monetize your blog, don't waste your traffic, you can earn additional bucks every month.
You can use the best adsense alternative for any
type of website (they approve all websites), for more details simply search in gooogle:
boorfe's tips monetize your website
Cytować
 
 
profile6892
0 #17 profile6892 2018-11-01 15:09
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Cytować
 
 
BestGabriele
0 #16 BestGabriele 2018-10-27 11:12
I see you don't monetize your website, don't waste your traffic, you can earn additional bucks every
month. You can use the best adsense alternative for any type of website (they approve all websites), for more
info simply search in gooogle: boorfe's tips monetize your
website
Cytować
 
 
BestJenny
0 #15 BestJenny 2018-09-07 06:14
I see you don't monetize your blog, don't waste your traffic,
you can earn additional cash every month. You can use the
best adsense alternative for any type of website (they approve all websites), for more details simply search in gooogle: boorfe's tips monetize your website
Cytować
 
 
JustinJuicy
0 #14 JustinJuicy 2018-08-21 19:58
Hello. I see that you don't update your site too often. I know that writing posts is time
consuming and boring. But did you know that there is a tool that
allows you to create new articles using existing content (from article directories
or other websites from your niche)? And it does it very well.
The new articles are high quality and pass
the copyscape test. Search in google and try:
miftolo's tools
Cytować
 

Dodaj komentarz

Redakcja serwisu babiagora.info nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania zawodników, działaczy, mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.


Kod antyspamowy
Odśwież

HomeO KlubieHistoria Top of Page